arkaplan

yeild

Montreal Fipresci Üyesinin Görüşleri

Hollywood Reporter'da çıkan "Misafir" eleştirisi 

Misafire Montrealden iki büyük ödül

Yönetmen Mehmet Eryılmaz’ın Yeni Filmi “Misafir” Dünya Prömiyerini Montreal’de Yapacak

İletişim Akademisyenlerinin 2015 yılı için değişik alanlarda verdikleri "farkında olanlar fark yaratanlar" ödülü sinema alanında "misafir" filminin oldu.

3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin en iyi erkek oyuncu ödülü "misafir" filminin oyuncusu Ersin Umut Gülere gitti.

Atlanta Film
YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Bağımsız bir sinemacı ve kendi filmlerinin yapımcılığını da üstlenen bir yönetmen olarak, özel bir yönetmen görüşünden çok bir sinemacı görüşü kavramını önemsiyorum

(“Hazan Mevsimi” filmi için kısaca “Tutunamayanların Hikâyesi” diyebiliriz.) demiştim 7 yıl önce. “tutunamayanların hikayesi” bu yeni filmim için de geçerli bir kavram, üzerine sadece bela tarr’ın dediği gibi “trajediden beslenen umut” kavramını ekleyebilirim.

MİSAFİR” filminde evrensel bir tema olan anne kız ilişkisini ölüm teması mihverinde merkeze alırken, ülkemizde de yaygın olan aile içi cinsel taciz meselesini de alt hikaye bağlamında ele alıyorum. Sinema anlayışımın hayat anlayışımdan ayrılmadığını söylemeliyim. ‘Temelinde insan olmayan, merkezine insanı ve onun bilinemez ruhunun dehlizlerini yerleştirmeyen bir sinema, olsa olsa bir pelikül veya video bant parçası olabilir bence.”

Sanat benim için kişisel bir serüvendir ve mutlaka sosyal bir yönü olacaksa, bu da olsa olsa insanın algısını alışkanlıklardan birazcık da olsa kurtarmak ve önüne yeni ufuklar açmak olabilir. Yeni ufuklar benim için çok yönlü bir kavramdır; insanı insan yapan tüm değerleri, tüm doğmalardan uzak kapıları ve aynı zamanda spiritüel anlamda “amentü”yü ve “om mani padme hum”u da içerir. Kısacası, yeni ufuklar için ‘insanın kendini tanıma serüvenine bir katkı’ diyebiliriz.

Atlanta film 25 yıl önce bir yapım şirketi olarak kurulan çan filmin devamı olup, ve yurt içi ve dışı ticari görsel işlerin yanı sıra şu ana kadar Mehmet eryılmaz’ın yaptığı 10 belgesel 3 dramatic belgesel ve 2 uzun metraj fiction filmin de yapımcılığını üstlenmiştir.

yh