arkaplan

Ayten Uncuoğlu

Diğer Oyuncular

AYTEN UNCUOĞLU (Anne ZEHRA)

Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümünü bitirdi..

Öğrencilik yıllarında ; radyo tiyatrosu, televizyon program ve dramalarında , amatör ve profesyonel tiyatro topluluklarında sürekli olarak yer aldı..

Doktora öğrencisi olarak bulunduğu Almanya'da ilk sinema filmi " Shırıns Hochzeit - Şirin'in Düğünü -yönetmen Helma Sanders Brahms) Locarno Film Festivalinde en iyi film ödülü alırken kendisi de Frankfurt Akademisi tarafından yılın oyuncusu seçildi..

Almanya'da kaldığı süre içinde üç filmin yanısıra, televizyon dizilerinde yeraldığı gibi Almanya'nın Sesi Radyosu ve WDR radyolarında program yapımcısı ve sunucu olarak da görev aldı.. Türkiye'ye dönüşünde ise Istanbul Devlet Tiyatrosu'nda, televizyon ve sinemada çalışmalarına devam etti..

Yeraldığı sinema filmlerinden bazıları:

" Gece Melek ve Hayallerim " ve " Eylül Fırtınası " Yönetmen: Atıf Yılmaz. ,

"Çıplak" ve " Sır" Yönetmen: Ali Özgentürk - bu filmle Sinema Yazarları Derneüği SİYAD Şen İyi Yardımcı Kadın oyuncu ödülünü aldı - ,

Sis ve Gece " Yönetmen: Turgut Yasalar ,

"Usta" Yönetmen: Bahadır Karataş , " Başka Dilde Aşk " Yönetmen: İlksen Başarır , "Eylül" ve " Özür Dilerim " Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu , , "Misafir " Yönetmen: Mehmet Eryılmaz..

Söz konusu filmlerin hemen hepsi ülke içi ve ülke dışı Film Festivallerinin yarışma bölümlerine seçilmiş ve ödül almıştır.. Bu filmlerin dışında ayrıca vizyona girmiş 10 'nun üzerinde filmde de rol almıştır.. Ayrıca gene ülke içinde ve dışında da gösterilen 20'yi aşkın Televizyon dizisinde önemli roller üstlenmiştir..

yh